TRCI - רכיבה וכלבנות טיפולית

שיקום רגשי, התנהגותי ונוירולוגי באמצעות רכיבה וכלבנות טיפולית

רכיבה וכלבנות טיפולית הן שתי טכניקות בטיפול באמצעות בעלי חיים הנפוצות כיום בארץ ובעולם.  טכניקות אלה מומלצות במקרים רבים כחלק מתהליך שיקום אחרי פגיעה נוירולוגית ו/או כטיפול משלים לשיפור מצבם ואיכות חייהם של ילדים ובוגרים בעלי מגוון רחב של צרכים מיוחדים.

בבסיסן של טכניקות אלה עומדת ההכרה ביתרונות המוכחים של הסיוע בבעלי-חיים בתהליכי שיפור תפקודו הפיזי, החברתי, הרגשי או הקוגניטיבי של האדם .

בעלי החיים נמצאים במצב אקטיבי בו הם יוצרים את המגע והקשר עם המטופל ומקבלים אותו ללא תנאי, דבר אשר מעניק תחושת ביטחון אישי ואמון בקשר,  ואלה מעניקים למטופל הזדמנות לבטא צדדים רגישים

הקשר שנוצר בין בעל החיים לבין המטופל איננו מצריך שימוש במילים על מנת ליצור קרבה והדבר מהווה מרכיב חשוב בטיפול באנשים שמתמודדים עם קשיי תקשורת או שפה.

שיטות הטיפול המיושמות ע”י הצוות המקצועי משלבות מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים, פיזיולוגיים ושיקומים, כאשר הדגש הוא על בנייה ויישום של מענה טיפולי הוליסטי שייתן מענה רחב ככל הניתן לצרכיו של כל מטופל ומטופלת באמצעות תכנית אישית הנבנית עבורו ע”י צוות רב תחומי, המורכב מבעלי מקצועי מובילים בתחומם.

תוכניות טיפוליות

בזכות הידע, הניסיון הרב של צוות העמותה וההיכרות העמוקה עם הפוטנציאל השיקומי של הרכיבה והכלבנות הטיפולית, פיתחה העמותה לאורך השנים,  בסיועם של מומחים שונים, מגוון תכניות טיפוליות ייעודיות עבור אוכלוסיות שמתמודדות עם קשיים ואתגרים שונים.

בתכניות הטיפוליות מושם דגש על מענים לקשייה הייחודיים של כל קבוצת אוכלוסיה. תכניות אלה מיושמות ע”י צוות העמותה מידי יום ולאורך כל השנה, מחוללות שינוי אמיתי בחיי המטופלים ומסייעות בשיפור איכות חייהם של מאות אנשים– להם אנו מסייעים.

ילדים עם צרכים מיוחדים

הטיפול בעזרת בעלי חיים, ובתוכו רכיבה ופעילות בקרבת הסוסים, מאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים מעין אלה להיות חלק פעיל בחברה, באמצעות שיפור של יכולתם הפיזית, התקשורתית והנפשית.

נוער בסיכון

הרכיבה, הכלבנות, אילוף הכלבים והסוסים והלימוד המעמיק בנושאים אלה מאפשרים לבני הנוער ליצור אמפטיה עם בעלי החיים ולחוות הצלחות שונות תוך כדי בניית אמונה בעצמם.

נכי צה”ל

התנועה ומקצבי הרכיבה של הסוס, ביחד עם האינטראקציה החיובית עם בעל- החיים, תורמים להיבט הפיזי והנפשי של נכי צה”ל.

משפחות נפגעות אלימות

בעלי החיים (הסוס והכלב) מהווים גורם מתווך בקשר שבין ההורים לילדיהם. המטפלים שלנו משתמשים בתיווך זה לשם חיזוק ושיפור קשר הורה – ילד.

פעילות מקרבת – בני נוער למען הקהילה

תוכנית המשלבת את בני הנוער בטווח גילאים רחב למדי, בפעילות התנדבותית ייחודית. במהלך הפעילות מתוודעים בני הנוער לאוכלוסיות מגוונות כגון: קשישים, בעלי צרכים מיוחדים ובני נוער ממש כמותם שמזלם לא שפר עליהם .

ילדים עם שיתוק מוחין
CP

תוכנית ייחודית הפועלת על כלל החושים להתפתחות הילד כגון: שיפור הביטחון האישי של הילד, פיתוח קואורדינציה, שיפור תקשורת בין הילדים, חיזוק שרירי הגוף, שמירה על שיווי משקל, ובעיקר הכנה טובה ואינטנסיבית יותר לקראת העולם שבחוץ.

נפגעי פוסט טראומה PTSD

בעלי החיים (הסוס והכלב) מסייעים בידי אנשים עם פוסט טראומה להתמודד טוב יותר עם התסמינים שמאפיינים מתמודדים עם מצבים שכאלה, בעזרת התוכניות הטיפוליות המקצועיות והמוקפדות של הצוות המקצועי בעמותה.

מבוגרים עם פגיעות ראש ובעיות נוירולוגיות

תנועת הסוס והעבודה עמו מאפשרות שיפור בהבנה, שיפור בזיכרון ושיפור ביכולות המוטוריות של אוכלוסיות אלו.

ורדי על הסוס

השילוב בין רכיבה טיפולית לשיטת ורדי – לראשונה בישראל שיטה נוירו-פיזיולוגית המשלבת תפקודים תקינים יותר ברמה הקוגניטיבית, מוטורית ורגשית במהלך הרכיבה הטיפולית.

לדף המלא

ODT

תוכנית ייחודית מונחית רכיבה על סוסים ואילוף כלבים ODT – Out Door Training תוכנית מותאמת מטרות ויעדים ארגוניים על ידי צוות מיומן ומקצועי המתמחה ברכיבה וכלבנות טיפולית.

לדף המלא

האחים של..

תכנית טיפולית ייעודית לאחים של ילדים עם צרכים מיוחדים. טיפול קבוצתי ואישי להתמודדות עם האתגרים, הקשיים, הרגשות, התסכולים ורגשות האשם.

לדף המלא

מטופלים מספרים

אני לא חסיד גדול של סדנאות שכאלה. בעברי עברתי לא מעט פעילויות לגיבוש עובדים שנראו די אותו הדבר. אבל דווקא בפעילות  של העמותה לרכיבה וכלבנות בתל מונד משהו הרגיש לי אחר. אולי זה בגלל הסוסים. אולי בגלל הכלבים. אולי בגלל הצוות. מבחינתי זה לא באמת משנה, כי זה החיבור בין כל האלמנטים הללו שעשה את ההבדל. תודה על יום כיפי, מלמד ומעניין!

רציתי להודות לכם על הסדנא שארגנתם עבור הצוות שלי. לא רק שנהנינו כמו ילדים באותו היום, אבל מאז גם נראה שהתפוקה בעבודה השתפרה והצוות מגיע בכל בוקר למשרד בהרגשה אחרת ועם חיוך גדול על הפנים. תודה!

כבר שנים שאנחנו מנסים לגבש תכנית או פעילות לגיבוש העובדים שלנו במשרד. ניסינו כמה פעמים להרים יום כזה אבל אף פעם זה לא הסתדר. תמיד היו קשיים. זאת אומרת עד שמצאנו את העמותה בתל מונד – הם פשוט דאגו להכל. לא היה דבר שביקשנו מהם ולא קיבלנו, ועוד עם חיוך גדול על הפנים. ממליצה בחום לכל ארגון או חברה!

המדריכים נפלאים, המקום משרה אווירה נינוחה ובעלי החיים פשוט עושים את ההבדל.

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram