TRCI - רכיבה וכלבנות טיפולית

שיקום רגשי, התנהגותי ונוירולוגי באמצעות רכיבה וכלבנות טיפולית

רכיבה וכלבנות טיפולית הן שתי טכניקות בטיפול באמצעות בעלי חיים הנפוצות כיום בארץ ובעולם.  טכניקות אלה מומלצות במקרים רבים כחלק מתהליך שיקום אחרי פגיעה נוירולוגית ו/או כטיפול משלים לשיפור מצבם ואיכות חייהם של ילדים ובוגרים בעלי מגוון רחב של צרכים מיוחדים.

בבסיסן של טכניקות אלה עומדת ההכרה ביתרונות המוכחים של הסיוע בבעלי-חיים בתהליכי שיפור תפקודו הפיזי, החברתי, הרגשי או הקוגניטיבי של האדם .

בעלי החיים נמצאים במצב אקטיבי בו הם יוצרים את המגע והקשר עם המטופל ומקבלים אותו ללא תנאי, דבר אשר מעניק תחושת ביטחון אישי ואמון בקשר,  ואלה מעניקים למטופל הזדמנות לבטא צדדים רגישים

הקשר שנוצר בין בעל החיים לבין המטופל איננו מצריך שימוש במילים על מנת ליצור קרבה והדבר מהווה מרכיב חשוב בטיפול באנשים שמתמודדים עם קשיי תקשורת או שפה.

שיטות הטיפול המיושמות ע"י הצוות המקצועי משלבות מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים, פיזיולוגיים ושיקומים, כאשר הדגש הוא על בנייה ויישום של מענה טיפולי הוליסטי שייתן מענה רחב ככל הניתן לצרכיו של כל מטופל ומטופלת באמצעות תכנית אישית הנבנית עבורו ע"י צוות רב תחומי, המורכב מבעלי מקצועי מובילים בתחומם.

תוכניות טיפוליות

בזכות הידע, הניסיון הרב של צוות העמותה וההיכרות העמוקה עם הפוטנציאל השיקומי של הרכיבה והכלבנות הטיפולית, פיתחה העמותה לאורך השנים,  בסיועם של מומחים שונים, מגוון תכניות טיפוליות ייעודיות עבור אוכלוסיות שמתמודדות עם קשיים ואתגרים שונים.

בתכניות הטיפוליות מושם דגש על מענים לקשייה הייחודיים של כל קבוצת אוכלוסיה. תכניות אלה מיושמות ע"י צוות העמותה מידי יום ולאורך כל השנה, מחוללות שינוי אמיתי בחיי המטופלים ומסייעות בשיפור איכות חייהם של מאות אנשים– להם אנו מסייעים.

צועדים לתעסוקה בטוחה – צעירים בסיכון

התוכנית הינה תוכנית חדשה להקניית הכשרה מקצועית בתחומי הסייסות והכלבנות, ובכללה הקניית מעטפת הכוללת העצמה ומסוגלות תעסוקתית לצעירים וצעירות במצבי סיכון בגילאי 18-25 חסרי עורף משפחתי, חסרי כישורי חיים וחסרי מיומנויות חברתיות ותעסוקתיות, המוכרים בלשכות הרווחה.

לדף המלא

חיים בשינוי – דארנא

תכנית התערבות טיפולית באמצעות עבודה עם סוסים במרכז טיפולי, עבור נוער עובר חוק בקצה רצף הסיכון, אשר מתנדב למען בעלי צרכים מיוחדים. התוכנית כוללת מעטפת ליווי של אנשי מקצוע מתחום הטיפול, הרכיבה הטיפולית , חינוך והעבודה הסוציאלית.

פעילות מקרבת – צעירים בסיכון מתנדבים

(בני נוער שמתנדבים למען אנשים עם צרכים מיוחדים)
תכנית ייחודית המקרבת בין בני נוער לבין בעלי צרכי מיוחדים. תוכנית ייחודית המשלבת בני הנוער, בפעילות התנדבותית ייחודית, בהם מתוודעים בני הנוער לאוכלוסיות מגוונות, כגון קשישים, בעלי צרכים מיוחדים ובני נוער ממש כמותם, שמזלם לא שפר עליהם. בני הנוער מצדם, זוכים להכיר בעלי חיים, לטפל בהם ולפעול במסגרת משפחתית, חמה ותומכת.

מכללה תעסוקתית

העמותה לרכיבה וכלבנות טיפולית, בשיתוף עם עמותת אלווין אשר חזונה הוא להגיע לחברה בה אנשים עם מוגבלות הם אזרחים שווי זכויות, שניתנת להם ההזדמנות לקבוע את עתידם ואורך חייהם. פיתחו תוכנית הכשרה, הכנה, וליווי עבור בוגרים בעלי צרכים מיוחדים להשתלבות בעבודה בשוק התעסוקה.
התוכנית מיועדת לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים. התוכנית המוצעת תקנה למשתתפים בה ידע תאורטי והתנסות מעשית בתחומי הכלבנות.

לדף המלא

ילדים עם צרכים מיוחדים

הטיפול בעזרת בעלי חיים, ובתוכו רכיבה ופעילות בקרבת הסוסים, מאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים מעין אלה להיות חלק פעיל בחברה, באמצעות שיפור של יכולתם הפיזית, התקשורתית והנפשית.

נוער בסיכון

הרכיבה, הכלבנות, אילוף הכלבים והסוסים והלימוד המעמיק בנושאים אלה מאפשרים לבני הנוער ליצור אמפטיה עם בעלי החיים ולחוות הצלחות שונות תוך כדי בניית אמונה בעצמם.

נכי צה"ל

התנועה ומקצבי הרכיבה של הסוס, ביחד עם האינטראקציה החיובית עם בעל- החיים, תורמים להיבט הפיזי והנפשי של נכי צה"ל.

משפחות נפגעות אלימות

התכנית נועדה לשפר את התקשורת בין ההורים לילדיהם, את שליטתם העצמית, ולשקם את האמפתיה והאמון ההדדי, באמצעות פעילויות משותפות ופרטניות בכלבייה הטיפולית, רכיבה טיפולית, קבוצות בהנחיית קצינות המבחן

פעילות מקרבת – בני נוער למען הקהילה

תוכנית המשלבת את בני הנוער בטווח גילאים רחב למדי, בפעילות התנדבותית ייחודית. במהלך הפעילות מתוודעים בני הנוער לאוכלוסיות מגוונות כגון: קשישים, בעלי צרכים מיוחדים ובני נוער ממש כמותם שמזלם לא שפר עליהם .

ילדים עם שיתוק מוחין
CP

תוכנית ייחודית הפועלת על כלל החושים להתפתחות הילד כגון: שיפור הביטחון האישי של הילד, פיתוח קואורדינציה, שיפור תקשורת בין הילדים, חיזוק שרירי הגוף, שמירה על שיווי משקל, ובעיקר הכנה טובה ואינטנסיבית יותר לקראת העולם שבחוץ.

נפגעי פוסט טראומה PTSD

בעלי החיים (הסוס והכלב) מסייעים בידי אנשים עם פוסט טראומה להתמודד טוב יותר עם התסמינים שמאפיינים מתמודדים עם מצבים שכאלה, בעזרת התוכניות הטיפוליות המקצועיות והמוקפדות של הצוות המקצועי בעמותה.

מבוגרים עם פגיעות ראש ובעיות נוירולוגיות

תנועת הסוס והעבודה עמו מאפשרות שיפור בהבנה, שיפור בזיכרון ושיפור ביכולות המוטוריות של אוכלוסיות אלו.

ורדי על הסוס

השילוב בין רכיבה טיפולית לשיטת ורדי – לראשונה בישראל שיטה נוירו-פיזיולוגית המשלבת תפקודים תקינים יותר ברמה הקוגניטיבית, מוטורית ורגשית במהלך הרכיבה הטיפולית.

לדף המלא

תוכנית לליווי מנהלים

odt-2

ODT

תוכנית ייחודית מונחית רכיבה על סוסים ואילוף כלבים ODT – Out Door Training תוכנית מותאמת מטרות ויעדים ארגוניים על ידי צוות מיומן ומקצועי המתמחה ברכיבה וכלבנות טיפולית.

לדף המלא

מטופלים מספרים

רצינו להודות לכם על התקופה הארוכה שליוויתם אותנו. תודה על ההשקעה, הסבלנות, האכפתיות, היצרתיות והמסירות. הטיפול היה חוויתי, מעניין, מפרה ומלמד. ההשתנות לטובה בתקופה זו היתה רבה ואנו זוקפים הצלחה זו לזכות המרכז. שוב תודה רבה על מסירות מופלאה...

הוריו של ילד שטופל במרכז מספר חודשים

בני עבר תהליך מדהים שבא לידי ביטוי בשיפור משמעותי בפתיחות שלו, בביטחון שלו, ברגישות שלו כלפי הסובבים אותו ובעיקר בהבשלה הרגשית שלו לקראת העלייה לכיתה א'. אז תודה רבה, עלו והצליחו...

אמו של ילד שטופל במרכז במשך שנה

...ארצה להביע את הערכתי המלאה על הטיפול המסור, החם והאנושי לו זכינו לכל אורך התקופה. התחשבות במשפחתי ובמצבנו הרגיש לצד טיפול מקצועי ומסור מצד מדריכים מיומנים תרמה להתקדמות המשמעותית במצבו של בני..

אביו של מטופל לאחר תאונת דרכים

אני רוכב על הסוס ומרגיש חופשי בעולם...כאן זה רכיבה מקצועית, משפרת לי את התנועה בצד ימין, המדריך שלי הוא מלך ואני מאוד מעריך אותו...

מטופל אחרי אירוע מוחי קשה
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram