יתרונות הרכיבה הטיפולית במטופלי CP - העמותה לרכיבה טיפולית בישראל
יתרונות הרכיבה הטיפולית במטופלי CP

יתרונות הרכיבה הטיפולית במטופלי CP

 

במסגרת פעילויות העמותה השונות טיפלנו במהלך השנים במטופלים רבים ובמצבים שונים ומגוונים, כאשר ברוב המקרים להליך הטיפולי התחלה, אמצע וסוף. במקרים מסויימים, ולעיתים אף קשים במיוחד, המטופלים מלווים אותנו במשך שנים ארוכות, כמו במקרה של שי, לדוגמה, שהגיע אלינו בגיל 3 ובחודש אפריל הקרוב כבר חוגג את יום הולדתו ה23.

שי הגיע אלינו לטיפול בעקבות שיתוק מוחין קשה (CP) שפגע בארבעת גפיו – הידיים והרגליים. כשהתחלנו את ההליך הטיפולי, לפני כמעט 20 שנה, היה טווח התנועה שלו מוגבל והרכיבה הטיפולית הצליחה לא רק לשמור על טווחי התנועה הקיימים, אלא אף להגדילם ולמנוע את ההתדרדרות הנוספת במצבו.

ההחלטה להגיע לטיפולי הרכיבה התקבלה בעקבות המלצות של אנשי המקצוע – הפיזיותרפיסטית והאורטופד של שי, אך גם מאמהות נוספות להורים במצבים דומים קיבלה שרה, אמו של שי, המלצות רבות על החווה הטיפולית שלנו.

הרכיבה על הסוס בעצם מפעילה את גופו של שי ותנועות הדהירה האיטית של הסוס, המדמות תנועה אנושית טבעית, מצליחות לנקות עבורו את דרכי הנשימה ולהפעיל את שרירי גופו כפי שכל אדם ללא מוגבלות נוהג לעשות באופן עצמאי וטבעי.

שי ואמו, שרה, מגיעים עדיין בכל שבוע לשיעורי הרכיבה ומקפידים שלא להחמיץ ולו טיפול אחד. "אני מאוד מאוד ממליצה על הטיפול בעמותה" מספרת לנו שרה, "אין לי מילים לתאר – היחס פה הוא כמו יחס של משפחה. הצוות 10, המתנדבים נפלאים, וכולם נותנים הרגשה טובה, מלא אכפתיות והתחשבות וממש נעים להגיע למקום בכל פעם – זה ממש כמו להגיע הבייתה".

"בפעם הראשונה שראיתי את שי על הסוס, זה היה משהו. לא האמנתי!" מספרת לנו אמו של שי בהתרגשות, "וגם היום הוא יושב יציב יותר, הראש שלו זקוף יותר וישנם ימים שבהם הוא כמעט ולא זקוק לתמיכה פיזית". המדריכים בחווה כולם נפלאים, אבל ארי, שעובד עם שי כבר שנים, הוא מטפל משכמו ומעלה ושי מחכה בקוצר רוח לימי שלישי לשיעורי הרכיבה ולעבודה עם המדריך המוכשר".

במהלך הטיפול מוצמד לכל מטופל סוס ספציפי, עמו הוא מתקדם בהליך הטיפולי, וגם לשי, במשך כ20 שנים של טיפול מוצמדים סוסים שונים, בהתאם למצבו ולגילו. אהובה עליו במיוחד הייתה הסוסה איזבלה, שלאחר שנים של שירות נאמן וטיפול במטופלים רבים הלכה לעולמה לפני מספר שנים.

אנו גאים במטופלים שלנו, שלמרות הקשיים בדרכם, עדיין בוחרים להתמודד עם מצבם ודוהרים כל הזמן לכיוון השיפור בבריאותם.

 

 

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram