אילמות סלקטיבית וכלבנות טיפולית - העמותה לרכיבה טיפולית בישראל
אילמות סלקטיבית וכלבנות טיפולית

 

אחד מביטויי החרדה האופייניים אצל ילדים הוא האילמות הסלקטיבית- מצב בו הילד מתקשה לדבר באופן תקין בחלק מהמצבים החברתיים. מדוע זה קורה ואיך ניתן לטפל בתופעה בעזרת כלבנות טיפולית?

 

מהי אילמות סלקטיבית ?

האילמות הסלקטיבית היא תופעה בה ילד שמסוגל לדבר באופן תקין איננו מדבר במשך תקופה של חודש אחד ומעלה בסיטואציות חברתיות בהן מצופה ממנו לדבר כמו למשל בבית הספר או בחברת מבוגרים. ההפרעה פוגעת לא רק בתקשורת החברתית שלו אל מול בני גילו אלא גם בהישגיו בלימודים. האילמות הסלקטיבית משויכת לחרדה החברתית,כאשר התקשורת היחידה שמבצע לעתים הילד או המתבגר עם בני גילו מתרחשת באמצעות המחשב או הסלולרי. כך, הילדים מאבדים את יכולתם לקרוא הבעות פנים ושפת גוף ולפענח קודים חברתיים.

 

כלבנות טיפולית

מודל הכלבנות הטיפולית שפותח בחווה נגזר בחלקו ממודל הכלבנות הטיפולית הקיים בחו"ל. המודל מתמקד בחיזוק יכולותיו הקיימות של הילד בסיוע הכלב והמטפל. הילד פורס את קשייו על הכלב, כלומר אומר שהכלב עצוב כאשר הוא חש בעצבות בעצמו ובכך ומצליח ליצור עמו מערכת יחסים משמעותית עם שליטה בקשר שנוצר. הסביבה טיפולית ללא שיפוטיות מאפשרת למטופל תחושה של בטחון ויכולת לביטוי עצמי ובכך העצמה בתהליך היפוך תפקידים בין המטופל לכלב, בו המטופל הופך למטפל.

כיום העמותה מטפלת בעזרת כלבנות טיפולית בכלמעלה מ3000 ילדים מדי שנה, ביניהם ילדים המתמודדים עם קשיים שונים החל מהפרעות קשב, אוטיזם, חרדות חברתיות ועוד. כל המטפלים בחווה הם בוגרי המסלול המקצועי לכלבנות טיפולית.

 

סיפור מקרה- התמודדות עם אילמות סלקטיבית בעזרת כלבנות טיפולית

ליאת שרון, מדריכה בכירה במרכז ומרכזת הסטאז' במסלול לכלבנות טיפולית במרכז, , מספרת על סלע (שם בדוי) שהגיע למרכז לטיפול.. "סלע הגיע למרכז בגיל חמש, עם אבחון של אילמות סלקטיבית מזה כשנה. ההורים סיפרו על ילד מקסים ורגיש, אשר חש חרדה חברתית עצומה. ההורים הביעו חשש מהמעבר לכיתה א' וההתמודדות עם המערכת ועם חברת הילדים. במפגש הראשון, יצאנו ביחד לבחור את הכלב עמו יעדיף לעבוד. סלע בחר את "שוקו" כלב קטן ועדין, מבוגר למדי אשר ביטא יותר מהכל את תחושותיו. חזרנו לחדר הטיפולים עם שוקו והצעתי לסלע כיסא לישיבה, אך הוא בחר לשבת על הרצפה. כל הפעילויות שלו הצביעו על רצון לצמצם את הנראות שלו בעיני העולם, החל מהעדר הדיבור  ועד לבחירת הכלב הטיפולי. עם הזמן נפתח אל שוקו, שמצדו החזיר לו אהבה רבה. סלע הבריש, האכיל, הוציא אותו לטיולים והרעיף עליו המון אהבה.. ההורים סיפרו שסלע החל לתקשר עם הילדים בגן  וגם עם המבוגרים שהגיעו לבית המשפחה..

בתחילת השנה סלע הצליח להשתלב בביה"ס החדש בקלות, ליצור קשר עם המורה החדשה ואף לרקום קשרים חברתיים עם חבריו לכיתה. עם הזמן, ראיתי שיפור ניכר בכושר האילוף של סלע ואף הצעתי לו לעזור לי באילוף אחת הכלבות בכלבייה". השינוי הניכר שעבר סלע מתחילת הטיפול ועד היום הוא עצום וגלוי לכל סביבתו, אנו ממשיכים ללוות את סלע ומשפחתו עד היום.

 

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram