הקורס למדריכי כלבנות טיפולית

כללי

הכלבנות הטיפולית מתבססת על שימוש בתכונותיו הבסיסיות של הכלב וחיזוקן באופן שיסייע בתהליך הטיפולי. כלב שנועד לשמש כלב טיפולי, עומר אימון אשר החברתיות, לשיפור הדימוי העצמי, לחיזוק הביטחון העצמי ולהעצמת תחושת המסוגלות.

לימודי מדריך כלבנות טיפולית הפך לפופולארי מאוד בשנים האחרונות גם בישראל. תחום הכלבנות הטיפולית מגיע מתחום אילוף הכלבים ומשלב פעילויות שונות עם הכלבים על מנת לעזור לילדים, נוער ומבוגרים בתחומים חברתיים, רגשיים ופיזיים. מדריך כלבנות טיפולי הינו מקצוע מרתק ומלא סיפוק, המאפר להפוך את האהבה לבעלי חיים בכלל ולכלבים בפרט למקצוע.

המרכז כגוף מוביל בתחום

הקורס לכלבנות טיפולית נבנה על בסיס הידע והנסיון שנצברו בכלביה הטיפולית בתל מונד, בה מטפלים בכ-3,000 ילדים מדי שנה, מזה 13 שנים. טיפול בילדים בעזרת כלבים מקיים משולש לו שותפים הילד, הכלב והדמות הטיפולית.

תמצית ההכשרה והתעודה

במסלול לכלבנות טיפולית נעסוק בידע ובמיומנות הנדרשים לטיפול בילדים ולעבודה עם הכלי הטיפולי שלנו- הכלב. שנת הלימודים הראשונה כוללת קורס אילוף עד לקבלת תעודת מאלף מוסמך. בשנת הלימודים השנייה נלמד טכניקות טיפוליות בתחום הכלבנות הטיפולית ויישומה בסיוע לילדים המתמודדים עם הפרעות קשב, אוטיזם וקשיים נוספים. (להעמקה בתוכנית, בתנאי ההכשרה ובתעודות שמקבלים…)

עבודה בתחום

במקביל ללימודים העיוניים אנו שמים דגש על הכשרה מעשית וליווי של סטודנטים בסטאז' פרטני וקבוצתי. במסגרת זו תיערך התמחות בהתאם לאוכלוסיות עמן מעונין הסטודנט לעבוד בהמשך דרכו המקצועית. הקורס יכלול גם מענה בתחום השיווק העצמי- איך אשווק את עצמי כאיש מקצוע? מה חשוב לי לדעת? עם מי כדאי לי לשתף פעולה? איך לקדם את עצמי באינטרנט וכד'. הכלים שיוצגו בקורס יסייעו למשתתפים להפוך את הידע והנסיון שירכשו למקצוע מכניס.

נעים להכיר – כלבנות טיפולית

טיפול בעזרת כלבים או כלבנות טיפולית היא שיטת טיפול ייחודית המשלבת בתוכה מרכיבים חברתיים, חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים בעזרתם של הכלבים. השיטה הטיפולית מיועדת לאוכלוסיות שונות כגון נוער בסיכון, הפרעות קשב וריכוז, בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

הקשר בין בני האדם לכלבים הוא הדוק ביותר. הכלבים ניחנים ביכולת לתקשר, לעורר רגשות ולהסיר מחסומים רגשיים. יכולות אלו מהוות בסיס להיעזרות בכלבים לטובת טיפול באנשים. המפגש בין כלבים לבני אדם מאפשר נתינה וקבלת אהבה, מספק חיזוקים חיוביים וחווית הצלחה ובכך תורם לשיפור רווחתו הנפשית והפיזית של המטופל. התקשורת עם הכלב היא תמיד חלקה וזורמת, אין מצבים של איום ואין חשש מפני ביקורת או שיפוטיות. בנוסף, מסוגל הכלב להרעיף אהבה ומגע נעים וזה מאפשר למטופל להיפתח בלי חסמים.

טיפול באמצעות כלבים מחולק לצד הרגשי ולצד הפיזי:

צד רגשי- מגייסים את תכונותיו המיוחדות של הכלב כך שהתנהגותו תשקף את התנהגותו של המטופל, תשפר את התדמית העצמית והיכולות שלו ותעצים את תחושת המסוגלות שלו.

צד פיזי- המטפל יוצר מרחב של אילוף טיפולי במגוון שיטות ורעיונות מתוך עולם הכלבים עבור המטופל. הכלבנות הטיפולית מביטה לעבר מגוון רב של לקויות ומתאימה להן את הטיפול הכלבני הנדרש.

הכלבנות הטיפולית מעצימה את הטיפול בתהליכים פיזיולוגיים, קוגניטיביים ורגשיים, באמצעות שיטת טיפול המותאמת למגוון רחב של מטופלים בעלי צרכים מיוחדים.

כלבנות טיפולית – הקורס המוביל בישראל

הקורס לכלבנות טיפולית נבנה על בסיס הידע והנסיון שנצברו בכלביה הטיפולית בתל מונד, בה מטפלים ב- 3,000 ילדים מדי שנה, מזה 13 שנים.
טיפול בילדים בעזרת כלבים מקיים משולש, לו שותפים- הילד, הכלב והדמות הטיפולית.

במסלול לכלבנות טיפולית נעסוק תחילה בידע והמיומנויות הנדרשים לטיפול בילדים ולעבודה עם הכלי הטיפולי שלנו- הכלב. במקביל, אנו מאפשרים לסטודנטים שלנו ציר התפתחות ייחודי כאשר הם נחשפים לתחום הכלבנות הטיפולית החל מתחילת הקורס.

שנת הלימודים הראשונה כוללת קורס אילוף עד לקבלת תעודת מאלף מוסמך, לימוד התיאוריות השונות בטיפול בילדים וגם לימודי שיווק עצמי, כדי שהידע שתרכשו במסלול שלנו יהפוך אצלכם למקצוע.

בשנת הלימודים השנייה נלמד טכניקות טיפוליות בתחום הכלבנות הטיפולית ויישומה בסיוע לילדים המתמודדים עם הפרעת קשב, אוטיזם (PDD) וקשיים נוספים. במסגרת זו נרחיב בתחום הדרכת הורים אשר יקנה להורים מיומנויות בעזרתן יוכלו לסייע ולהתמודד טוב יותר עם האתגרים השונים וכן בתחום החברתי, בו מתקשים היום ילדים רבים, בעיקר כאלה השייכים לאוכלוסיות המיוחדות בהן אנו מתמחים בקורס.

במקביל ללימודים העיוניים אנו שמים דגש על הכשרה מעשית וליווי של הסטודנטים בסטאז' פרטני וקבוצתי. זהו השלב המהותי ביותר בקורס, אשר תורם לפיתוח יכולותיהם וסגנונם האישי כמטפלים. במסגרת זו תיערך התמחות בהתאם לאוכלוסיות עמן מעוניין הסטודנט לעבוד בהמשך דרכו המקצועית.

שיווק עצמי – הקורס הקרוב יכלול גם מענה בתחום השיווק העצמי- איך אשווק את עצמי כאיש מקצוע? מה חשוב לי לדעת? עם מי כדאי לשתף פעולה? איך אוכל לקדם את עצמי באינטרנט? איפה כדאי לי להשקיע וכמה? הכלים שיוצגו בקורס יסייעו למשתתפים להפוך את הידע והנסיון שירכשו למקצוע מכניס.

מחקר – המרכז משתתף במחקר הערכה איכותי מטעם מכללת בית ברל הבוחן תכנית התערבות לילדים בני 6-12 במעון חירום העוסקת באילוף כלבים בתיווך כלבן טיפולי וליצן רפואי.

צוות המסלול לכלבנות טיפולית:

ד"ר דורית ברפמן – מנהלת אקדמית במסלולי לכלבנות ורכיבה טיפולית ומנכ"לית העמותה. מרצה במקביל באונ' בר אילן ואונ' אריאל.

ד"ר אלון ברנע – וטרינר ומטפל בחיות קטנות. מנהל התחום הוטרינרי במסלול.

אילן פרומקין – מנהל מקצועי, המסלול לכלבנות טיפולית, מנהל תחום טיפול בעזרת כלבים במרכז לרכיבה טיפולית בתל מונד.

אור וייס ברנע – רכזת טיפול והדרכה, מרכזת את הפרקטיקום המקצועי במסלול כלבנות טיפולית.

אודות המרכז לרכיבה טיפולית תל מונד

הקורס מתקיים במסגרת "המרכז לרכיבה טיפולית בתל מונד" – המרכז, הפעיל כעמותה מסייע מדי שנים למאות מבוגרים וילדים המתמודדים עם מגבלויות פיזיות, נפשיות וקוגניטיביות, ביניהם: פגועי ראש, נפגעי עמוד שדרה, בעלי לקויות למידה והתנהגות, לקויי שמיעה וחרשים, נפגעי תאונות דרכים או נכי צה"ל. במקום אווירה ייחודית אשר לא ניתן להעבירה במלים…. מומלץ להגיע ולהכיר את המקום ואת האווירה הייחודית המשלבת נתינה מכל הלב עם מקצועית ברמה הגבוהה ביותר. בשנים האחרונות נבחר המרכז לעריכת מספר מחקרים מקצועיים עבור אוניברסיטת בר אילן.

קהל היעד:

מועמדים אשר מעוניינים לשלב בין אהבתם לכלבים ורצון לסייע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.
מאלפי כלבים המעוניינים לרכוש כלים לעבודה עם אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.
מטפלים בהכשרתם המעוניינים לשלב כלי טיפולי נוסף בעבודתם.
הקורס מיועד לסטודנטים מגיל 20 ומעלה.

נשמח לעמוד לרשותכם:

אילן פרומקין, מנהל הכלבייה הטיפולית

טל' 052-8349081

טל המרכז: 09-7965880
פקס: 09-7962414
דוא"ל: ilan@trci.org.il