TRCI - רכיבה וכלבנות טיפולית

שיקום רגשי, התנהגותי ונוירולוגי באמצעות רכיבה וכלבנות טיפולית

רכיבה וכלבנות טיפולית הן שתי טכניקות בטיפול באמצעות בעלי חיים הנפוצות כיום בארץ ובעולם.  טכניקות אלה מומלצות במקרים רבים כחלק מתהליך שיקום אחרי פגיעה נוירולוגית ו/או כטיפול משלים לשיפור מצבם ואיכות חייהם של ילדים ובוגרים בעלי מגוון רחב של צרכים מיוחדים.

בבסיסן של טכניקות אלה עומדת ההכרה ביתרונות המוכחים של הסיוע בבעלי-חיים בתהליכי שיפור תפקודו הפיזי, החברתי, הרגשי או הקוגניטיבי של האדם .

הרכיבה הטיפולית מזמנת לרוכב אמצעי לפיתוח קשר ותקשורת עם חיה גדולה הזדמנות להתנסות בחוויות תחושתיות שונות, הקנייה ושיפור של מיומנויות מוטוריות, יציבה ושיווי משקל , שליטה, התארגנות וביטחון עצמי.  עבור נכים בעלי מגבלה נוירולוגית מאפשרת הרכיבה הטיפולית לחוות, לרכוש או לשחזר תחושת הליכה, ותנועה.

הכלבנות הטיפולית מסייעת בשיפור מגוון תחומים בחייו של האדם. מחקרים הוכיחו את ההשפעה החיובית שיש לכלבנות טיפולית  על טווח רחב של צרכים מיוחדים ביניהם: תסמינים של ספקטרום האוטיזם, בעיות רפואיות כמו וויסות של לחץ הדם הסיסטולי של האדם וקצב הנשימה שלו, שיפור תפקוד הלב וכלי הדם, בעיות חרדה, מתח ודיכאון ובעיות התנהגותיות ורווחה רגשית (Nimer & Lundahl, 2007, Prullage, 2009 .: Hawlwy & Cates, 1998).

הקשר שנוצר בין בעל החיים לבין המטופל איננו מצריך שימוש במילים על מנת ליצור קרבה והדבר מהווה מרכיב חשוב בטיפול באנשים שמתמודדים עם קשיי תקשורת או שפה.

בעלי החיים נמצאים במצב אקטיבי בו הם יוצרים את המגע והקשר עם המטופל ומקבלים אותו ללא תנאי, דבר אשר מעניק תחושת ביטחון אישי ואמון בקשר,  ואלה מעניקים למטופל הזדמנות לבטא צדדים רגישים, מסורים ואוהבים שייתכן ולא היו מודעים לקיומם.

תכניות הטיפול מבוססות על מפגשים קבועים בין מטופל לאיש מקצוע כאשר הגורם המתווך הוא בעל החיים – סוס או כלב.  את הסוס או הכלב הספציפי – מתאים הצוות לכל מטופל ומטופלת, לפי מספר  פרמטרים פיזיים, רגשיים ואישיותיים של המטופל/ת ושל בעל החיים.  לשם כך אנו נעזרים במגוון גדול של סוסים וכלבים – גדולים, קטנים, גבוהים, נמוכים – בדיוק כמו בני האדם המגיעים אלינו – שונים זה מזה ומיוחדים כל אחד בדרכו/ה.

שיטות הטיפול המיושמות ע"י הצוות המקצועי משלבות מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים, פיזיולוגיים ושיקומים, כאשר הדגש הוא על בנייה ויישום של מענה טיפולי הוליסטי שייתן מענה רחב ככל הניתן לצרכיו של כל מטופל ומטופלת באמצעות תכנית אישית הנבנית עבורו ע"י צוות רב תחומי, המורכב מבעלי מקצועי מובילים בתחומם.

תוכניות טיפוליות

בזכות הידע, הניסיון הרב של צוות העמותה וההיכרות העמוקה עם הפוטנציאל השיקומי של הרכיבה והכלבנות הטיפולית, פיתחה העמותה לאורך השנים,  בסיועם של מומחים שונים, מגוון תכניות טיפוליות ייעודיות עבור אוכלוסיות שמתמודדות עם קשיים ואתגרים שונים.

בתכניות הטיפוליות מושם דגש על מענים לקשייה הייחודיים של כל קבוצת אוכלוסיה. תכניות אלה מיושמות ע"י צוות העמותה מידי יום ולאורך כל השנה, מחוללות שינוי אמיתי בחיי המטופלים ומסייעות בשיפור איכות חייהם של מאות אנשים– להם אנו מסייעים.

טיפול משפחתי

בעלי החיים (הסוס והכלב) מהווים גורם מתווך בקשר שבין ההורים לילדיהם. המטפלים שלנו משתמשים בתיווך זה לשם חיזוק ושיפור קשר הורה – ילד.

נכי צה"ל

התנועה ומקצבי הרכיבה של הסוס, ביחד עם האינטראקציה החיובית עם בעל- החיים, תורמים להיבט הפיזי והנפשי של נכי צה"ל.

נוער בסיכון

הרכיבה, הכלבנות, אילוף הכלבים והסוסים והלימוד המעמיק בנושאים אלה מאפשרים לבני הנוער ליצור אמפטיה עם בעלי החיים ולחוות הצלחות שונות תוך כדי בניית אמונה בעצמם.

מתמודדים עם  פוסט טראומה

בעלי החיים (הסוס והכלב) מסייעים בידי אנשים עם פוסט טראומה להתמודד טוב יותר עם התסמינים שמאפיינים מתמודדים עם מצבים שכאלה, בעזרת התוכניות הטיפוליות המקצועיות והמוקפדות של הצוות המקצועי בעמותה.

מבוגרים עם פגיעות ראש ובעיות נוירולוגיות

תנועת הסוס והעבודה עימו מאפשרות שיפור בהבנה, שיפור בזיכרון ושיפור ביכולות המוטוריות של אוכלוסיות אלו.

ילדים עם צרכים מיוחדים, כגון:  שיתוק מוחין, אוטיזם, פיגור ותסמונות נוירולוגיות שונות

הטיפול בעזרת בעלי חיים, ובתוכו רכיבה ופעילות בקרבת הסוסים, מאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים מעין אלה להיות חלק פעיל בחברה, באמצעות שיפור של יכולתם הפיזית, התקשורתית והנפשית.

ורדי על הסוס

השילוב בין רכיבה טיפולית לשיטת ורדי – לראשונה בישראל שיטה נוירו-פיזיולוגית המשלבת תפקודים תקינים יותר ברמה הקוגניטיבית, מוטורית ורגשית במהלך הרכיבה הטיפולית. לצפיה בדף המלא ורדי על הסוס

האחים של..

תכנית טיפולית ייעודית לאחים של ילדים עם צרכים מיוחדים. טיפול קבוצתי ואישי להתמודדות עם האתגרים, הקשיים, הרגשות, התסכולים ורגשות האשם. לצפיה בדף המלא האחים של

ODT

תוכנית ייחודית מונחית רכיבה על סוסים ואילוף כלבים ODT – Out Door Training תוכנית מותאמת מטרות ויעדים ארגוניים על ידי צוות מיומן ומקצועי המתמחה ברכיבה וכלבנות טיפולית. לצפיה בדך המלא ODT

מטופלים מספרים

רצינו להודות לכם על התקופה הארוכה שליוויתם אותנו. תודה על ההשקעה, הסבלנות, האכפתיות, היצרתיות והמסירות. הטיפול היה חוויתי, מעניין, מפרה ומלמד. ההשתנות לטובה בתקופה זו היתה רבה ואנו זוקפים הצלחה זו לזכות המרכז. שוב תודה רבה על מסירות מופלאה...

הוריו של ילד שטופל במרכז מספר חודשים

בני עבר תהליך מדהים שבא לידי ביטוי בשיפור משמעותי בפתיחות שלו, בביטחון שלו, ברגישות שלו כלפי הסובבים אותו ובעיקר בהבשלה הרגשית שלו לקראת העלייה לכיתה א'. אז תודה רבה, עלו והצליחו...

אמו של ילד שטופל במרכז במשך שנה

...ארצה להביע את הערכתי המלאה על הטיפול המסור, החם והאנושי לו זכינו לכל אורך התקופה. התחשבות במשפחתי ובמצבנו הרגיש לצד טיפול מקצועי ומסור מצד מדריכים מיומנים תרמה להתקדמות המשמעותית במצבו של בני..

אביו של מטופל לאחר תאונת דרכים

המקום הזה הוא הכל בשבילי ובשביל המשפחה. זה אפילו יותר מבית...בני הרגיש שרוצים אותו, שאוהבים אותו ומתייחסים אליו כאל בן אדם למרות המוגבלויות שלו. היחס של הצוות היה נפלא..

אמו של מטופל בעל שיתוק מוחין מעורב בפיגור קל
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube