רכיבה וכלבנות טיפולית ?

רכיבה וכלבנות טיפולית הם שני יישומים מובילים בטכניקות הטיפול באמצעות בעלי חיים המיושמות כיום בארץ ובעולם.  השיטה מוכרת ונפוצה בתחום הפסיכותרפיה והריפוי בעיסוק, מומלצת במקרים רבים כחלק מתהליך שיקום אחרי פגיעה נוירולוגית וכטיפול משלים לשיפור מצבם ואיכות חייהם של ילדים ובוגרים בעלי מגוון רחב של צרכים מיוחדים.

בבסיס השיטה עומדת ההכרה ביתרונות המוכחים של ההסתייעות בבעלי-חיים בתהליכי שיפור תפקודו הפיזי, החברתי, הרגשי או הקוגניטיבי של האדם .

הרכיבה הטיפולית מזמנת לרוכב אמצעי לפיתוח קשר ותקשורת עם חיה גדולה, הזדמנות להתנסות בחוויות תחושתיות שונות, הקנייה ושיפור של מיומנויות מוטוריות, יציבה ושיווי משקל , שליטה, התארגנות וביטחון עצמי.

עבור נכים בעלי מגבלה אמבולטורית מאפשרת הרכיבה הטיפולית לחוות, לרכוש או לשחזר תחושת הליכה, תנועה והרחבת שדה הראיה.

הקשר הנוצר בין בעל החיים לבין המטופל איננו מצריך שימוש במילים על מנת ליצור קרבה והדבר מהווה מרכיב חשוב בטיפול באנשים הסובלים מקשיי תקשורת או שפה.

בעלי החיים נמצאים במצב אקטיבי בו הם יוצרים את המגע והקשר עם המטופל ומקבלים אותו ללא תנאי, דבר המעניק תחושת ביטחון אישי ואמון בקשר ואלה מעניקים למטופל הזדמנות לבטא צדדים רגישים, מסורים ואוהבים שייתכן ולא היו מודעים לקיומם.

תכניות הטיפול מבוססות על מפגשים קבועים בין מטופל לאיש מקצוע כאשר הגורם המתווך הוא בעל החיים – סוס ו/או כלב. את הסוס או הכלב הספציפי – מתאים הצוות לכל מטופל ומטופלת, לפי שורה של פרמטרים פיזיים, רגשיים ואישיותיים – הן של המטופל/ת והן של בעל החיים, ולשם כך אנו נעזרים במגוון גדול של סוסים וכלבים – גדולים, קטנים, גבוהים, נמוכים – בדיוק כמו בני האדם המגיעים אלינו – שונים זה מזה ומיוחדים כל אחד בדרכו/ה.

שיטות הטיפול המיושמות ע"י הצוות המקצועי משלבות מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים, פיזיולוגיים ושיקומים, כאשר הדגש הוא על בנייה ויישום של מענה טיפולי הוליסטי שייתן מענה רחב ככל הניתן לצרכיו של כל מטופל ומטופלת באמצעות תכנית אישית הנבנית עבורו ע"י צוות רב תחומי, המורכב מבעלי מקצועי מובילים בתחומם.

תוכניות טיפוליות

בזכות הידע והניסיון הרב של צוות העמותה, וההיכרות העמוקה עם הפוטנציאל השיקומי של הרכיבה והכלבנות הטיפולית, פיתחנו לאורך השנים בסיועם של מומחים שונים, מגוון של תכניות טיפוליות ייעודיות עבור אוכלוסיות הסובלות מקשיים שונים.

בתכניות הטיפוליות מושם דגש על מענים לקשייה הייחודיים של כל קבוצת אוכלוסיה. תכניות אלה מיושמות ע"י צוות העמותה מידי יום ולאורך כל השנה, מחוללות שינוי אמיתי ומסייעות בשיפור איכות חייהם של מאות האנשים – קטנים וגדולים – להם אנו מסייעים.

טיפול משפחתי
נכי צה"ל

התנועה ומקצבי הרכיבה של הסוס ביחד עם האינטראקציה החיובית עם בעל- החיים תורמים להיבט הפיזי והנפשי של נכי צה"ל.

נוער בסיכון

הרכיבה והלימוד בנושא הסוסים מאפשרת לנוער לחוות הצלחה ואמונה בעצמם.

פוסט טראומה
פרקינסון
מבוגרים עם פגיעות ראש ובעיות נוירולוגיות

תנועת הסוס והעבודה עימו מאפשרת שיפור; בהבנה, בזיכרון וביכולות המוטוריות של אוכלוסיות אלו.

ילדים cp ותסמונות שונות

רכיבה ופעילות בקרבת הסוסים מאפשרת לילדים אלו להיות חלק פעיל בחברה ומשפרת את יכולתם הפיזית, התקשורתית והנפשית באוכלוסיה.

ורדי על הסוס

השילוב בין רכיבה טיפולית לשיטת ורדי – לראשונה בישראל שיטה נוירו-פיזיולוגית המשלבת תפקודים תקינים יותר ברמה הקוגניטיבית, מוטורית ורגשית במהלך הרכיבה הטיפולית. לצפיה בדף המלא ורדי על הסוס

מטופלים מספרים

רצינו להודות לכם על התקופה הארוכה שליוויתם אותנו. תודה על ההשקעה, הסבלנות, האכפתיות, היצרתיות והמסירות. הטיפול היה חוויתי, מעניין, מפרה ומלמד. ההשתנות לטובה בתקופה זו היתה רבה ואנו זוקפים הצלחה זו לזכות המרכז. שוב תודה רבה על מסירות מופלאה...

הוריו של ילד שטופל במרכז מספר חודשים

בני עבר תהליך מדהים שבא לידי ביטוי בשיפור משמעותי בפתיחות שלו, בביטחון שלו, ברגישות שלו כלפי הסובבים אותו ובעיקר בהבשלה הרגשית שלו לקראת העלייה לכיתה א'. אז תודה רבה, עלו והצליחו...

אמו של ילד שטופל במרכז במשך שנה

...ארצה להביע את הערכתי המלאה על הטיפול המסור, החם והאנושי לו זכינו לכל אורך התקופה. התחשבות במשפחתי ובמצבנו הרגיש לצד טיפול מקצועי ומסור מצד מדריכים מיומנים תרמה להתקדמות המשמעותית במצבו של בני..

אביו של מטופל לאחר תאונת דרכים

המקום הזה הוא הכל בשבילי ובשביל המשפחה. זה אפילו יותר מבית...בני הרגיש שרוצים אותו, שאוהבים אותו ומתייחסים אליו כאל בן אדם למרות המוגבלויות שלו. היחס של הצוות היה נפלא..

אמו של מטופל בעל שיתוק מוחין מעורב בפיגור קל
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube