קורס מדריכי רכיבה טיפולית

כללי

רכיבה טיפולית מבוססת על ניצול התכונות המיוחדות של הסוס, אשר באמצעותן ניתן לשפר את בריאותן ורווחתם של בני האדם. רכיבה טיפולית נכללת בין טכניקות הטיפול התנועתי המודרני- התנועה הקצבית שחש הרוכב על הסוס בנוסף על המגע הפיזי והמוטיבציה הופכים את הסוס לשותף מצויין בתהליך הטיפול. הטיפול בעזרת הסוס מסייע בהגשמת מטרות טיפוליות רבות, החל ממטרות רגשיות, תקשורתיות והתנהגותיות ועלה במטרות מוטוריות ועוד.

מדריכי רכיבה טיפולית נהנים מתחושת סיפוק אישי בכל מפגש, קריירה מעצימה ולא סטנדרטית, יכולת לגעת ולהניע אנשים ולעזור לאחר בתהליך ההשתלבות בחברה.

ביקוש גובר במדריכים

עקב הכנסת הטיפול לסל השירותים הניתנים דרך קופות החולים, תחום הרכיבה הטיפולית בישראל נמצא בשנים האחרונות בפריחה. מצב זה יוצר ביקוש רב למדריכי רכיבה טיפולית מקצועיים, לצורך השתלבותם במרכזי רכיבה טיפולית ברחבי הארץ.

המרכז כגוף מוביל בתחום

יתרון המרכז לרכיבה טיפולית הינו בכך שהינו מרכז העוסק גם בהכשרת המדריכים וגם כמרכז טיפולי בעל ניסיון מקצועי רב, המכיר היטב את הצרכים ומתעדכן על העת, וזאת בנוסף ליחידת המחקר של המרכז המפתחת ידע עדכני כל העת . המתקן במרכז הינו המתקדם והנוח ביותר בארץ בעל צוות המדריכים המנוסה והמיומן ביותר. כמו כן, הסוסים נבחרו במיוחד לתחום הטיפולי וזאת בנוסף לציוד המגוון המותאם לרכיבה הטיפולית.

תעודה

עם סיום התוכנית בהצלחה יקבלו הסטודנטים את שתי התעודות הנדרשות על פי חוק לכל מדריך רכיבה טיפולית. לתעודה שלנו משמעות רבה בתחום כמקום המרכזי שעוסק בפןעל בטיפול, מעבר להוראה בתחום.

עבודה בתחום

הסטאז' בתוכנית זו מתקיים במרכז הטיפולי ומשלב את הסטודנטים בעבודה עם צוות המדריכים בחווה, מהטובים שיש בתחום בישראל. במסגרת זו, יתנסו הסטודנטים בעבודה עם מגוון רחב של מקרים מתחומים שונים.

הסטודנטים המצטיינים בכל קורס משתלבים בעבודה  במרכז לרכיבה טיפולית בתל מונד אשר מטפל באלפי ילדים ומבוגרים המתמודדים עם קשיים שונים מדי שנה. המרכז מוכר ע"י קופות החולים, משרד הביטחון וגופים מובילים נוספים.

נעים להכיר – רכיבה טיפולית

שיעורי רכיבה טיפולית – הליך טיפולי בעזרת סוסים, מתבצע בליווי צמוד של המדריך שהינו בעל הכשרה טיפולית. המדריך מלווה את המטופלים בתוכנית אישית ליצירת קשר עם הסוס, כיצד לעלות עליו ולרכב, כיצד לטפל בו וכיצד לגרום לו לבצע תרגילים שונים. השלב הראשון לתוכנית הטיפול מתחיל במפגש אישי עם עובדת סוציאלית הבונה את התוכנית הטיפולית על ידי אבחון המטופל ובניית תוכנית בהתאמה אישית.

בזמן הרכיבה נוצר קשר בין הסוס, המטופל והמטפל, המאפשר למטופל התנסויות חושיות-מוטוריות, התנסויות בתקשורת, התנסויות רגשיות ועוד. המטופל יכול לחוות הצלחות, פחדים וכישלונות ולעבד אותם באופן חיובי בסביבה תומכת, לפתח מודעות עצמית ולקדם את הצמיחה האישית.
רכיבה טיפולית היא שיטת טיפול בעזרת בעלי חיים המשלבת מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים. בשיטה זו הטיפול נעשה באמצעות מגע ורכיבה על סוסים. הרכיבה הטיפולית מתאימה לבעלי צרכים מיוחדים, ילדים או מתבגרים או מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים בכל קשת הלקויות.

במהלך הרכיבה על הסוס משפרים את השליטה בשרירים, את היציבות, שיווי המשקל והקואורדינציה ואת יכולת ההתמודדות עם חוויות חושיות, רגשיות, חברתיות, בתוך מסגרת בטוחה ותומכת.

הרכיבה הטיפולית מסייעת למטופלים להתמודד עם הקשיים ולחולל שינוי בחייהם ובחיי הסביבה הקרובה להם ואנו גאים להיות חלק ממחוללי השינוי הטיפולי.

לימודי רכיבה טיפולית

קורס הרכיבה הטיפולית כולל תכנים תיאורטיים ומעשיים.
תכנים מעשיים- התנסות כסייסים, תרגולי הדרכה וסטאז'
תכנים תיאורטיים – הכרת סוגי האוכלוסיות , לימודי אנטומיה, פיזיולוגיה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, פסיכולוגיה, עבודה קבוצתית, פגיעות ראש, עבודה סוציאלית.
במקביל להכשרה המקצועית והתיאורטית בתחום הטיפולי, נשלב את התחומים השונים לכדי עבודה טיפולית אפקטיבית, מקצועית ובטיחותית.

עם סיום התכנית בהצלחה יקבלו הסטודנטים את שתי התעודות הנדרשות על פי חוק לכל מדריך רכיבה טיפולית .

סטאז' מקצועי

הסטאז בתכנית זו מתקיים במרכז הטיפולי בתל מונד ומשלב את הסטודנטים בעבודה עם צוות המדריכים בחווה, מהטובים בתחומם בישראל. במסגרת זו יתנסו הסטודנטים בעבודה עם מגוון רחב של מקרים מתחומים שונים.

עבודה בתחום- היום שאחרי

הסטודנטים המצטיינים בכל קורס משתלבים בעבודה במרכז לרכיבה טיפולית בתל מונד אשר מטפל באלפי ילדים ומבוגרים המתמודדים עם קשיים שונים מדי שנה. המרכז מוכר על ידי קופות החולים, משרד הבטחון וגופים מובילים נוספים והטיפולים אף ממומנים על ידם. לתעודה שלנו משמעות רבה בתחום, כמקום המרכזי שעוסק בפועל בטיפול, מעבר להוראת התחום.

קהל היעד:

אנו מאמינים שברכיבה בסיסית וברכיבה טיפולית אין חשיבות לסגנון הרכיבה ממנו הסטודנט מגיע, ע"פ נסיוננו לייכולת האמפתיה והנתינה, הרצון והנחישות של הסטודנט להשקיע ולהצליח, במקביל לרמת המקצועיות והבטיחות, משמעות רבה להצלחתו כמטפל בעתיד. הסטודנטים שלנו מגיעים הן מתחום הרכיבה המערבית והן מתחום הרכיבה האנגלית כאחד.
סטודנטים בעלי ניסיון ברכיבה.
סטודנטים מגיל 20 ומעלה.

 צוות הקורס:

קרן וולף שנבל  – רכזת קורסים מדריכה לרכיבה אולימפית וטיפולית ומטפלת בשיטת ורדי.
ארי ברעם – מדריך רכיבה טיפולית, לימודי תואר שני בחינוך ותקשורת. מאמן ובוחן בקורסים.
דגנית חדד – פיזיותרפיסטית מומחית
מיקה זהרוביץ'- מרפאה בעיסוק ומדריכה לרכיבה טיפולית.
ריקי אברהם- עובדת סוציאלית.
עליזה הירש – מדריכה לרכיבה טיפולית
שלי בן יהודה – פסיכולוגית

אור  וויס – מטפלת בכלבנות טיפולית ו C.B.T

 

אנו נמצאים כאן עבורכם !
קרן וולף שנבל – מנהלת תחום קורסים

קרן: 052-8349118
טל: 09-7965880
פקס:09-7962414
דוא"ל: Kerenv@trci.org.il