אודות - העמותה לרכיבה טיפולית בישראל

TRCI – העמותה לרכיבה וכלבנות טיפולית בישראל

ארגון ללא כוונת רווח המתמחה בפיתוח ויישום של שיטות טיפול באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים באמצעות סוסים וכלבים . אנו מתמחים בהתערבויות טיפוליות בעזרת סוסים וכלבים ,לפי תכניות הנבנות בהתאם לצרכי המטופלים.
הפעילות מתקיימת במתחם העמותה הכולל מרכז טיפולי ושיקומי ,ומסגרת מקצועית המקיימת גם קורסי הכשרה לדור הבא של המטפלים בתחומי הרכיבה והכלבנות הטיפולית.

מורכב מטובי העוסקים בתחום הטיפול בבעלי חיים והרכיבה TRCIהצוות המקצועי והתומך ב פיזיותרפיסטים ,מרפאים בעיסוק ,עובדים סוציאליים ומומחים –הטיפולית ומשלל עולמות הטיפול בחינוך מיוחד .בנוסף זוכה הפעילות לתמיכה ופיקוח ע"י כ"א מקצועי מתחומי הרפואה והשיקום.
מלבד קידומו ופיתוחו של נושא הטיפול באמצעות בעלי חיים והרכיבה הטיפולית ,חרטה העמותה על דגלה את קידום ערך ההתנדבות והחיבור לקהילה כאחת ממטרותיה העיקריות ,מתוך ההכרה בערך החברתי והחינוכי של הפעילות למען בעלי הצרכים המיוחדים וחלקה של הקהילה בשילובן הכלתן ושיפור איכות חייהן של קבוצות מוחלשות בחברה.

לצידם של אנשי המקצוע המרכיבים את צוות העמותה מפעילה העמותה לאורך כל ימות השנה 250 בני נוער רבים ,צעירים ומבוגרים – מתנדבים ומתנדבות שהוכשרו במיוחד לסייע וללוות את הטיפול המקדישים יום או יומיים בשבוע לאורך שנים בסיוע לצוות המסור ,מתנדבי שירות לאומי ואף צעירים המגיעים לשנת התנדבות מחו"ל ,מתגוררים במקום ומסייעים בתחזוקה וטיפול בסוסים והכלבים גם בסופי שבוע ובשעות והימים בהם לא מתקיימת פעילות.

מידי שנה אנו מקיימים כ -22,000 מפגשי התערבות טיפולית עבור כ-700 מטופלים, מתוכם למעלה מ-500 ילדים.

האוכלוסייה הנעזרת בשירותינו היא מגוונת ורחבה וכוללת בין השאר:
פגועי ראש, נפגעי תאונות דרכים ונכי צה"ל, בעלי מוגבלויות פיזיות, נפשיות וקוגניטיביות; בעלי לקויות למידה ותקשורת; לקויי שמיעה וראייה.
העבודה הטיפולית עם הסוסים והכלבים הינה תחום מתפתח אשר בחו"ל הוא מבוסס ומוכר, וכעת זוכה להכרה מקצועית גם בישראל ע"י מומחים מתחום הרפואה השיקום והטיפול.
בנוסף כאמור, מפעילה העמותה מרכז הכשרה ייחודי מסוגו, במסגרתו מתקיימים קורסי רכיבה וכלבנות טיפולית עבור מטפלים מוסמכים. ההכשרה מתבצעת לפי שיטות טיפול שפותחו במקום.
כמו כן, הוקמה בשנים האחרונות יחידת מחקר, המלווה את הפעילות במדידה, הערכה וניתוח הפעילות. יחידה זו היא גוף ידע יחיד במינו ופעילותו מתבצעת בשת"פ אקדמי עם בית הספר לעבודה סוציאלית
באוניברסיטת בר אילן.
המחקרים מתמקדים בהשפעות שיטות הטיפול על מספר קבוצות אוכלוסיה הנוגעות לעולמם של המטופלים, בנוסף למטופלים עצמם.

אנו מזמינים אתכם להצטרף, לתרום ולקחת חלק במימוש חזון העמותה

המטרה

 • לאפשר ולהנגיש טיפול מקצועי וראוי באמצעות סוסים ו/או כלבים לכל אדם בעל צרכים מיוחדים, היכול להפיק תועלת מטיפול זה – בכלל זה הסובלים מקשיים רגשיים או לקויות תקשורת, אוכלוסיות מודרות ובמצבי סיכון.
 • ליזום ולהוביל חקר ולמידה של שיטות הטיפול \ושיפור יעילות הטיפול על כלל המטופלים וסביבתם
 • להכשיר בעלי מקצוע בתחומי הרכיבה והכלבנות הטיפולית ברמה המקצועית והאיכותית ביותר.
 • להוביל פיתוח וכתיבה של תכניות חדשניות ליישום הידע הטיפולי באמצעות סוסים וכלבים
 • להוות מקור למידע מקצועי ואמין, עבור הורים, מורים ואנשי מקצוע מהעולם הטיפולי.
 • להטמיע ערכי סובלנות וקבלת האחר ולעודד מעורבות קהילתית בסיוע וקידום חינוך להכלה ושילוב של אוכלוסיות מיוחדות כשווים בקהילה.

החזון

 • לסייע לבני אדם באשר הם המתמודדים עם מגבלות פיזיולוגיות, נפשיות, התנהגותיות או קוגניטיביות, לשפר את מצבם ואת איכות חייהם באמצעות טכניקות מתחום הטיפול בבעלי חיים (בדגש על סוסים וכלבים).
 • לחקור ולהעמיק ידע בתחום העבודה הטיפולית בסיוע בעלי חיים, לפתח תכניות טיפוליות חדשניות עבור מגוון של אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים ושונים
 • לקדם ולהגביר את הידע והמודעות לשיטות ויתרונות הטיפול באמצעות בעלי חיים, בקרב כלל ציבור המטפלים, המטופלים והציבור הרחב, ככלי טיפולי יעיל ומועיל.
 • לשתף ולהנחיל הלאה את הידע המקצועי הרב שנצבר בעמותה בשנים של טיפול וניסיון, לטובת הכשרת הדורות הבאים של המטפלים תוך הקפדה על רמה מקצועית גבוהה ללא פשרות ולמען המטופלים.
 • לפעול להסדרת נושא הרכיבה הטיפולית בישראל, להוביל לקביעת רגולציה שתציב רף מקצועי לכוח האדם ובטיחותי למתקני הטיפול, למען שלומם ובטיחותם של הרוכבים, המטפלים ובעלי החיים.

דברי המנכ"ל

ד"ר דורית ברפמן, (PhD), מנכ"לית העמותה, שימשה מזה שנים רבות כעובדת סוציאלית קהילתית. במהלך השנים פעלה ויזמה לפיתוח תהליכים סביבתיים שונים בתחום הטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים. דורית בעלת דוקטורט בעבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. לפני שמונתה כמנכ"לית העמותה לרכיבה וכלבנות טיפולית , שימשה דורית כמדריכה מקצועית של עובדים סוציאליים בהוסטל לנפגעי נפש בבאר שבע וכעובדת סוציאלית קהילתית בפתח-תקווה ובלוד. בשנים האחרונות משמשת דורית כמרצה באוניברסיטאות בר אילן ואריאל בתחומי המגזר השלישי והעבודה הסוציאלית הקהילתית.

לדף המלא של דברי המנכ"ל

הוועד המנהל

הועד המנהל של העמותה לרכיבה וכלבנות טיפולית תל מונד, מורכב מנציגים מובילים בתחום עיסוקה של העמותה, ומשמש כמנהיגות מתנדבת ,בהובלת פעילות העמותה להגשמת חזונה, בקביעת המדיניות, תקציב הפעילות ואישורו ועוד.

חברי הועד המנהל של העמותה לרכיבה וכלבנות טיפולית רואים עצמם כנציגי תחום ההתערבות הטיפולית, ושמים דגש על רווחת המטופלים והצלחת התהליכים הטיפוליים. כל אחד מחברי הוועד מחויב לפעול לטובת העמותה בתום לב, ועל פי החוקים ונהלים הנוגעים לפעילות התקינה והשוטפת של העמותה.

לדף המלא של הוועד המנהל

המתנדבים שלנו

העמותה לרכיבה וכלבנות טיפולית מסתייעת באופן קבוע במערך מתנדבים מסורים. מערך המתנדבים המקיף את הצוות המקצועי בכל יום מימות השנה מונה כ 250 איש ואישה, נער ונערה , הפועלים במסירות ומקצועיות לאחר שעברו הכשרה מתאימה ומיון קפדני.

המתנדבים מגיעים אלינו מכל שדרות החברה, צעירים ומבוגרים, מתנדבי שנת שירות, צעירים וצעירות בשירות לאומי, ובני נוער רבים הבוחרים במרכז כמקום שבו הם מתנדבים במסגרת פרויקט המחויבות האישית בתיכון. לצד הצוות המקצועי והמסור, מהווים המתנדבים את הכוח המשמעותי באורווה ובכלבייה הטיפולית.

בנוסף, אנו נעזרים ומלאי הערכה לקבוצות מתנדבים מחו"ל המגעות אלינו ומשתלבות בעשייה במסגרת שת"פ עם קהילות בעולם.

במסגרת מיזם משותף וייחודי שיצרה TRCI עם האגודה להתנדבות, נבחרה העמותה כארגון היחיד בישראל המיישם במסגרת פעילותו שילוב כוחות של נוער מתנדב ישראלי ואירופאי – מתנדבי השירות הלאומי של מדינת ישראל בשילוב עם מתנדבים מגרמניה הבוחרים להגיע לארץ ולהקדיש שנה שלמה מחייהם לעבודה התנדבותית למען אוכלוסיות חלשות בחברה. אלה לצד אלה, חולקות שתי קבוצות הצעירים מגורים משותפים בשטח החווה, ומהוות חלק חיוני ומשמעותי במצבת כוח האדם המסייע לצוות הטיפולי בעבודתו עם המטופלים בשעות היום, ולצוותי האורווה והכלבייה בשאר הזמן, בהיותם אלה האמונים על שמירת רווחתם ובריאותם של הסוסים והכלבים הטיפוליים בכל ימות השנה, בשבתות ובחגים, בהנחיית כ"א המקצועי במקום, המוודא את רמת הטיפול הגבוהה בבעלי החיים בכל ימות השנה.

אנו מודים מידי יום ומקרב לב לצוות המתנדבים המופלא והמסור שלנו – על הסיוע, התרומה, הפעילות והאכפתיות של כל אחד ואחת מהם, על רוחב ליבם, צניעותם ומסירותם למטופלי המרכז.

תודה מקרב לב לאותם אנשים המאמינים שהשינוי מתחיל מבפנים.
ישר כוח!

הצוות

שושי פיטוסי
שושי פיטוסי
מנהלת משרד
רוני פרסבורגר
מנהלת משרד
חזי תווינה
חזי תווינה
מנהל כספים
סיוון קירזנר
סיוון קירזנר
רכזת מתנדבים עו"ס ומדריכה לרכיבה טיפולית
כרמל חירות
כרמל חירות
מנהלת הכלבייה הטיפולית
ארי ברעם
ארי ברעם
רכז הדרכה רכיבה טיפולית
יואב לוויטה
יואב לוויטה
מדריך רכיבה טיפולית בכיר
קרן וולף שנבל
קרן וולף שנבל
רכזת קורסי הכשרה רכיבה טיפולית
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube